Jak se správně saunovat
- poraďte se se svým lékařem, zda je saunování i pro Vás vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav
- ve svém programu si pro regeneraci svých sil v sauně vymezte přinejmenším dvě hodiny alespoň jednou týdně
- do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladový, ani bezprostředně po značné tělesné námaze
- k saunování si vždy připravte mýdlo, masážní žíňku či kartáč, ručníky k osušení, k frotáži kůže, k podložení, krém či olej k ošetření suché kůže po saunování
Správný postup při saunování
Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Před každým vstupem do potírny setřete vodu z povrchu těla. Do sauny vezměte jen prostěradlo,
na které si sednete nebo lehnete. V sauně dýchejte jen ústy. Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolest hlavy. Při pocení masírujte povrch těla vlastním kartáčem, nebo masážní žínkou. Po 8 – 12 minutách vyjděte z potírny,
opláchněte se pod sprchou , pokud možno i s hlavou. Při pocitu chladu se vraťte do sauny. Proceduru teplo, chlad opakujte třikrát, aby mělo saunování účinek. Při procesu saunování je nutné hodně pít, nejlépe minerálku džus, chladný čaj, naprosto nevhodný je alkohol.
Prohřívání a ochlazování lze vystřídat i několikrát. Podle počtu opakovaných výměn horka a chladu během saunování a hlavně podle jeho výsledného efektu lze rozlišovat tyto typy saunování:
1x iritační (dráždivé)
2x tonizující (povzbudivé )
3x relaxační (uvolňující)
4x inhibiční (útlumové)
5x exhaustivní (vyčerpávající)
6x rizikové jednání (nejde již o správné saunování)
Po saunování
skončíte-li saunování, buď si chvíli odpočiňte (zejména po více než trojí výměně horka a chladu), doplňte vypocenou vodu, sůl a vitamín C přírodními ovocnými šťávami do 20 min, alkohol ruší účinek saunování, během odpočinku se můžete krátce vystavit filtrovanému ultrafialovému záření nebo absolvujte vhodnou pohybovou aktivitu cestou domů na čerstvém vzduchu (např. chůzí, volný běh, v zimě i na lyžích)
Saunové desatero
- Před ani přímo po saunování nekuřte!
- V šatně odložte vše – vezměte s sebou pouze mycí potřeby a dva větší ručníky nebo osušky.
- Před prvním vstupem do potírny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do potírny.
- Před každým vstupem do potírny setřete vodu s povrchu těla.
- Do potní místnosti vezměte jen prostěradlo, na které si sednete nebo lehnete. V potírně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy.
- Při pocení masírujte povrch těla např. kartáčem nebo lufou.
- Po dokonalém prohřátí- 8 až 15 minutách – vyjděte z potírny, opláchněte se pod sprchou a až poté se ochlaďte v bazénku – pokud možno i s hlavou, nebo aspoň zátylek. Při pocitu chladu se vraťte do potírny. Je vhodné mít na nohou obuv nebo stát na rohoži, abyste si neprochladli nohy.
- Proceduru teplo-chlad opakujte alespoň třikrát.
- Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo.
V odpočívárně zůstaňte alespoň půl hodiny, stále bez oděvu. Dopřejte si lehké jídlo, džus, mléko, kávu, něco slaného-naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím vliv lázně na svůj organismus.
Jak už bylo řečeno, lázeň v sauně je určena především zdravým osobám. Osoby trpící nemocemi cévními a srdečními mohou používat saunu po odborné poradě s lékařem. Do sauny nemají vstupovat osoby, které trpí příznaky akutního onemocnění, zejména záněty cest dýchacích, se zvýšenými teplotami, kašlem, rýmou, průjmem, bolestmi hlavy, malátností atd.